Savunma ve Havacılık

Her yıl önemli ölçüde büyüyen savunma ve havacılık sektörü genellikle en ileri teknolojilerin kullanıldığı, sürekli yeni teknolojilere gereksinim duyan, teknolojinin çok önemli olduğu bir alandır. Bu alanda geliştirilen teknolojiler daha sonraları sivil amaçlarla kullanılarak ekonomiye birçok katma değer sağlamaktadır.

Eskişehir’de savunma ve havacılık sektörü oldukça gelişmiştir. Geçmişten gelen sektör kültürü ile Eskişehir ülkede bu sektörde yapılacak yatırımlar için akla gelen ilk yerlerden biridir. Son yıllarda ülkede hızla gelişen yerli savunma sanayii katkısının artırılması çalışmaları kapsamında Eskişehir önemli katkılar yapmaktadır. TEI, Alp Havacılık, Savronik ve Atard gibi önemli kuruluşlar Eskişehir’de faaliyet göstermektedir. Bununla birlikte 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı da Eskişehir’de bulunmaktadır. F-35 savaş uçağı üretiminde yukarıda adı geçen kuruluşların birlikte çalışması planlanmaktadır. Ayrıca bölgede güçlü bir yan sanayi oluşmuştur. Uluslararası standartlarda parça üretebilen bu yan sanayi de sektörün gücünü artırmaktadır. Kümelenme faaliyetleri kapsamında “Eskişehir Havacılık Kümesi”, (ESAC) kurulmuştur. Kümedeki işbirliği neticesinde Eskişehir, uluslararası alanda daha güçlü rekabet etmektedir.

Eskişehir, uluslararası işbirlikleri geliştiren, F-16 savaş uçağı motorlarının ve Sikorsky helikopterlerinin en hassas parçalarının üretildiği, ayrıca savunma ve havacılık sanayiinde hassas elektronik parçaların geliştirilip üretildiği bir yer olarak önemli bir potansiyel ortaya koymaktadır. Eskişehir, ev sahipliği yaptığı savunma ve havacılık sanayii şirketlerine uluslararası rekabet avantajları sağlayan bir üretim ortamı sağlamaktadır. Lojistik üs olma, demir yolları ve önemli limanlara yakınlık, kalifiye iş gücü, üniversite sanayi işbirliklerinin başarılı örnekleri, AR-GE teşvikleri gibi birçok imkan sektörün küresel çapta rekabet edebilmesi için mevcuttur.