Metal Makina

Eskişehir sanayisinin omurgasını metal makina ve imalat sektörü oluşturmaktadır. 20 bin kişinin çalıştığı sektör, uluslararası alanda da oldukça rekabetçidir. Makina imalat sektöründe üretilen çok sayıda ürünü sıralamak kolay olmamakla birlikte, CNC hidrolik pres, tekstil makineleri, ambalaj makineleri, hidrolik makas, ağır makineler üretimi ile ihraç kalemlerinin önemli bölümünü oluşturan elektrikli-elektriksiz ev aletleri, soğutma havalandırma donanımı imalatı, özel amaçlı makineler, tarım-ormancılık makineleri imalatı ön plana çıkmaktadır.

Eskişehir, ev sahipliği yaptığı Metal makina sanayisi şirketlerine uluslarası rekabet avantajları sağlayan bir üretim ortamı sağlamaktadır. Lojistik üs olma, demir yolları ve limanlara yakınlık, kalifiye iş gücü, üniversite sanayi işbirliklerinin çok başarılı örnekleri, fiber internet ağı, olanakları ile sektörün küresel çapta rekabet edebilmesi için tüm olanaklar hazırdır. TEI, ALP Aviation, Arçelik, Coşkunöz gibi uluslararası ana sanayi firmaları ile oldukça gelişmiş yan sanayisi sayesinde sürekli gelişen bir yapıdadır ve hem Pazar payını hem de Türkiye ekonomisi içindeki ağırlığını her geçen gün arttırmaktadır.

Türkiye’nin stratejik sektörlerinden olması nedeniyle, metal makina sektöründe ar-ge inavasyon ve genel teşvik sistemi çerçevesinde önemli devlet destekleri de alınabilmektedir. Direkt ya da dolaylı finansman destekleri konusunda büyük olanaklar, vergi muafiyeti, çalışanların sosyal güvenlik prim muafiyeti, patent alınabilmesi için gerekli destekler ile Eskişehir metal makina alanında yatırımlar için cazibe merkezidir.