11. Kalkınma Planı Hazırlıklarında Eskişehirlilerin Görüşleri Alındı

Türkiye’nin kalkınmasıyla ilgili yapılması öngörülen temel tercihler ve izlenecek stratejiler konusunda bölgelerdeki temel paydaşların katkılarının alındığı 11. Kalkınma Planı İl Toplantıları kapsamında, Eskişehirlilerin görüşleri alındı.

Eskişehir Valiliği’nin koordinasyonunda Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından gerçekleştirilen toplantıya; Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra diğer ilgililer katıldı.

Programın açılışında konuşan ve toplantının amacı hakkında bilgiler veren BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “11. Kalkınma Planı hazırlıkları çerçevesinde kamu kesimi, özel kesim, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile diğer yerel paydaşlarımızın toplumsal ve ekonomik hayata katılımı konusunda görüşlerini alabilmek için burada toplanmış bulunmaktayız” dedi.

 

Gerim, “43 ihtisas komisyonu, 32 çalışma grubu oluşturuldu”

Kalkınma Planı’nın katılımcı bir biçimde hazırlanması adına Kalkınma Bakanlığı’nın 43 özel ihtisas komisyonu ve 32 çalışma grubu oluşturduğunu hatırlatan Gerim, “Her ilde Kalkınma Ajansları koordinasyonunda yapılacak il toplantılarıyla birlikte çeşitli sektör ve temalardaki konuların derinlemesine tartışılarak öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. 11. Kalkınma Planı’nda stratejik tercihlerin daha odaklı ve isabetli yapılabilmesi için toplumun her kesiminin görüşlerinin alınması önem arz etmektedir.  Bu nedenle odak grupların yanı sıra il düzeyinde yürütülecek çalışmalarda mümkün olduğunca geniş bir paydaş tabanına ulaşma ve paydaşların ekonomik, sosyal ve kurumsal yönleriyle dengeli temsili esas alınmıştır.  Özellikle kadın ve gençlere yönelik oturumlarla kadın ve gençlerin istihdamı, girişimciliğinin artırılması ve sosyal hayata katılımı üzerine stratejiler belirlenecektir” dedi.

Toplantının önemine dikkat çeken Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca da “Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu bir söz var, biz bunu gerçekleştirmek için çok hızlı adımlar atmak durumundayız. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla oluyor. Ekonomik bağımsızlığın yolu da aslında Kalkınma Planları’ndan geçiyor. Siz, ne kadar doğru planlamalar yaparsanız, vizyon olarak doğru vizyonu çizerseniz, o kadar hızlı bir şekilde ekonominizi geliştirebiliyorsunuz. İçinde bulunduğumuz çağ, çok hızlı değişimlere sahne olan bir çağ. 5-10 yıl içinde çok farklı bir dünya çehresinde olacağız, farklı bir dünya bizi bekliyor. Yapay zekanın çok yaygınlaşacağı, robotların iş sektöründe, üretim sektöründe büyük pay sahibi olacağı, ulaşım ve iletişim araçlarının çok daha hızlı biçimde gelişeceği ve tüm dünyada yayılacağı bir dönem olacak. Dolayısıyla bu döneme hazır olmamız lazım ülke olarak” dedi.

 

Eskişehirlilerin öncelikleri belirlendi

Yapılan açılış konuşmalarının ardından BEBKA Planlama Birim Başkan Vekili Elif Boz Ulutaş da toplantının içeriği ve işleyişi hakkında bilgiler verdi. Ulutaş, “Ajans, toplantılardan elde edilen sonuçları her bir alt-öncelik için en fazla beş madde olmak üzere özetleyerek bakanlığa raporlayacaktır” dedi.

Ulutaş’ın sunumunun ardından katılımcılar gruplar halinde, belirli olan 17 öncelik üzerinde puanlama yaparak, bu öncelikleri 5’e indirdi. Katılımcılar daha sonra, bu 5 önceliğin destekleyici politikaları tespit etti. Bu tespitin ardından katılımcılar gruplar halinde, kendilerine verilen politika konuları üzerinde tartışarak, bunların nasıl hayata geçirilebileceğini dair istişarelerde bulundu.

11.Kalkınma Planı Hazırlık Çalışmaları kapsamında 14 Şubat Çarşamba günü ise, Eskişehir Anemon Hotel’de kadınların ve gençlerin katılımıyla, kadının ve gençlerin kalkınmadaki rolünü artırmaya yönelik öncelikler ve tedbirler katılımcılarla birlikte değerlendirilecek.

Eskişehir, 2018 EMİTT Fuarı’na Katıldı

25-28 Ocak tarihleri arasında 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı(EMITT) İstanbul’da gerçekleştirildi.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Eskişehir Valiliği koordinasyonunda katılım sağlanan fuarda Eskişehir ve ilçeleri; tarihi, doğal ve kültürel değerleri yanında yöresel lezzetleriyle fuarda yerini aldı. Lületaşı eserlerinin sergilendiği stant alanında Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Frig Vadisi ve Eskişehir’i tanıtan materyaller ziyaretçiler ile paylaşıldı. Eskişehir’in kendisine özgü ürünü olan met helvasının ikram edildiği fuarda katılımcılar, Eskişehir standına büyük ilgi gösterdi.

Çifteler, İnönü, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçelerinin yer aldığı stantta ayrıca TÜRSAB ve TÜROB yetkilileri ile Eskişehir’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri ve oteller de fuar süresince çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler. Buna göre acenteler 50 otel ile görüşürken, oteller 4 tanesi Çin, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran olmak üzere 25 acente ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

BEBKA 2018 Mali Destek Programı Çağrısı Yayınlandı

2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında düzenleyeceğimiz eğitimlerin yer ve tarihleri belli oldu. Potansiyel başvuru sahipleri belirtilen takvimdeki uygun bir eğitime katılarak projelerin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi alabileceklerdir. Eğitimlere katılım ücretsiz olup aşağıdaki linkten kayıt olunması yeterlidir.

Eğitim takvimi için tıklayınız.

2018 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı dönemi 29/12/2017 tarihi itibariyle başladı.  2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında ilan edilen mali destek programlarının toplam bütçesi 16 milyon TL olarak belirlendi.

 

Bu çağrı kapsamındaki program başlıkları şu şekildedir:

  1. Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı (Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik)

Programın Toplam Bütçesi: 8.000.000 TL

Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar:100.000 TL    Azami Tutar: 600.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı: Asgari Oran: %25              Azami Oran: %50

  1. Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programı (Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik)

Programın Toplam Bütçesi: 3.000.000 TL

Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar:100.000 TL    Azami Tutar: 600.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı: Asgari Oran: %25             Azami Oran: %50

  1. Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı (Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik)

Programın Toplam Bütçesi: 5.000.000 TL

Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar:100.000 TL    Azami Tutar: 400.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı: Asgari Oran: %25             Azami Oran: %75

Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden proje başvuruları için son başvuru tarihi 22/03/2018 saat 18:00 olarak belirlenmiştir. Projeye ilişkin taahhütnamenin imzalanması/teslimi için son tarih 29/03/2018 saat 18:00’dir.

Başvuru Rehberleri:

Her bir programın detaylı bilgilerinin yer aldığı başvuru rehberlerine ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.

Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı Başvuru Rehberi için tıklayınız…

Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programı Başvuru Rehberi için tıklayınız…

Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı Başvuru Rehberi için tıklayınız…

Destekleyici Belge Şablonları için tıklayınız…

2018 Yılı Mali Destek Programları için proje başvurularının hazırlanmasında Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) kullanılacaktır. Başvurular, https://kaysuygulama.kalkinma.gov.tr/ adresine girilerek KAYS başvuru modülü üzerinden yapılacak ve projeye ilişkin taahhütnamenin imzalanması/teslimiyle birlikte başvuru tamamlanmış olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.):

Başvuru rehberlerinde cevabını bulamadığınız sorularınızı proje@bebka.org.tr e-posta adresine ya da 0224 211 13 29 nolu faks numarasına yazılı olarak gönderebilirsiniz. BEBKA’ya gelen sorular 10 gün içerisinde cevaplanacak ve eşitlik ve tarafsızlık ilkesi gereği geneli ilgilendiren soruların cevapları www.bebka.org.tr internet sitesindeki Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yayımlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S) bölümü için tıklayınız…

Bilgilendirme Toplantıları:

Programın tanıtımı için bölgemiz illerinde bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir. Bu toplantılar kamuya açık olarak düzenlenecek olup, kayıt yaptırmak gerekmemektedir.  İlgilenenlerin kendilerine uygun olan gün ve yerdeki bir toplantıya katılabilirler.

Bilgilendirme toplantı takvimi için tıklayınız…

Proje Yazma Eğitimleri:

Proje teklif çağrısı kapsamında, projelerin KAYS üzerinden başvurusunun nasıl yapılacağı, projelerin nasıl hazırlanması gerektiği, proje döngüsü yönetimi ve mantıksal çerçeve yaklaşımı gibi konuların ele alındığı ücretsiz proje yazma eğitimleri düzenlenecektir. Potansiyel başvuru sahipleri belirtilen takvimdeki uygun bir eğitime katılarak projelerin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi alabileceklerdir.

Eğitim takvimi daha sonra bu sayfadan yayınlanacaktır.

Proje döngüsü yönetimi, proje başvuru formu ve bütçe ile ilgili eğitimler ayrıca çevrimiçi olarak web sitemiz üzerinden sesli ve animasyonlu olarak sunulmaktadır. Proje yazma eğitim toplantılarına katılma fırsatı bulamayan ya da bilgilerini pekiştirmek isteyenler çevrimiçi proje yazma eğitimi yazılımından da yararlanabilirler.

Çevrimiçi proje yazma eğitimine erişmek için tıklayınız… (internet explorer tarayıcısından erişim sağlanabilmektedir)

Teknik Yardım Masası:

Başvuruda bulunmak isteyen proje sahiplerinin, sunacakları projeyle ilgili Ajansta ilgili uzmanlarla görüşebilmeleri için teknik yardım masaları kurulacaktır. Her bir proje sahibi için azami 1 saatlik süre ayrılacak olup, başvuru sahipleri aşağıdaki bağlantıdan randevu alarak söz konusu hizmetten faydalanabileceklerdir. Teknik yardım masası mali destekler konusunda bilgi vermek veya nasıl proje yazılacağı konusunda bir eğitim değildir. Bu hizmet özellikle mali destek programlarına başvuru yapılabilecek somut bir projesi olan ve projesi hakkında fikir alışverişinde bulunmak isteyen başvuru sahiplerine yöneliktir.

Teknik Yardım Masasından ilerleyen günlerde faydalanılabilecektir. Söz konusu hizmetten faydalanmak isteyen başvuru sahipleri bu sayfada verilecek bağlantıdan online kayıt yaptırabilecektir.

KAYS Kullanım Kılavuzu:

KAYS üzerinden proje başvurusu yapabilmek için izlenmesi gerekli adımların açıklandığı, görsel olarak hazırlanmış eğitim dokümanları bulunmaktadır.

KAYS eğitim dokümanları için tıklayınız… 

3. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali ve Yarışma Ödül Töreni Düzenlendi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, üçüncüsü bu yıl düzenlenen Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali kapsamında gerçekleştirilen animasyon yarışmasında dereceye girenler belli oldu. 35 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi “Evcilik” isimli animasyonuyla Cenk Köksal oldu. 25 Bin TL’lik ikincilik ödülünü “İstasyon” ile Serdar Çotuk kazanırken, 15 Bin TL’lik üçüncülük ödülü de “Bencil Bey”le Burak Haliloğlu’na gitti.

BEBKA tarafından üçüncüsü bu yıl düzenlenen ve iki gün boyunca Eskişehir’de gerçekleştirilen Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali, gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.  Ödül törenine Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra çok sayıda öğrenci ve diğer ilgililer katıldı.

Animasyon stüdyoları için stant alanı ve B2B görüşmeleri, yarışmaya başvuran filmlerin sürekli gösterimi, 7 farklı konuda panel ve konferanslar, portfolyo görüşmeleri, İngiltere’den Mike Winnard’ın canlı çizim şovu, sanal gerçeklik deneyimi gibi birçok etkinliğin yapıldığı festivalde Türkiye’de sektörün önde gelen temsilcilerinin yanı sıra Romanya, Belçika gibi ülkelerden konuşmacılar yer aldı.

Birincilik ödülü “Evcilik”le Cenk Köksal’ın

Sektörün duayen isimlerinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilen eserler arasından Cenk Köksal, “Evcilik” isimli animasyonuyla, 35 Bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi oldu. Köksal’a ödülünü Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak verirken, yarışmanın ikincisi ise Serdar Çotuk oldu. “İstasyon” isimli animasyonuyla 25 Bin TL’lik ikincilik ödülünün sahibi olan Çotuk’a, ödülünü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan takdim etti. Yarışmayı üçüncü sırada tamamlayan yarışmacıysa, ‘Bencil Bey’ isimli animasyonuyla Burak Haliloğlu oldu. Haliloğlu, bu başarısıyla 15 bin liralık ödülün de sahibi olurken, ödülünü BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim takdim etti.

Festival, uluslararası bir kimlik kazanmalı

Ödüllerin takdim edilmesinin ardından konuşan ve yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar ile ödül alan yarışmacıları tebrik eden Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, festivalin her geçen sene biraz daha büyüdüğüne dikkat çekerek, “Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara, yapımcılara, yönetmenlere, sanatçılara ve tüm çalışanlara katıldıkları için teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan katılanların hepsi başarılıdır” ifadelerini kullandı.

“Marifet iltifata tabiidir” diyen Vali Özdemir Çakacak, “Onun için bu ödülleri veriyoruz. Eminim ki gelecek yıllarda hem katılımcılar olarak hem de sanatçılar olarak festivalin daha iyi olacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi ve daha nice yıllar büyüyerek gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda hem bunu uluslararası boyuta taşımayı hem de daha geniş katılımlı olmasını arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Van Turizm ve Seyahat Fuarı’na BEBKA Katılım Sağladı

  

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Van Valiliği, Van Belediye Başkanlığı, Van Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 28 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında 8. si düzenlenen Van Turizm ve Seyahat Fuarı,  Van Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuarda  35’i illerimize, 2’si İran belediyelerine ait standlar olmak üzere toplam 102 standda, seyahat acentaları, oteller, hizmet sektör temsilcileri, Kalkınma Ajansları, Belediyeler, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Valilikler, yöresel ürünleri n tanıtım ve satışına yönelik özel sektör firmaları hazır bulundu.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa, Eskişehir ve Bilecik Valilikleri işbirliğinde, 3 ilin tarihi ve doğal güzellikleri yanı sıra turizm değerlerini tanıtmak için, 8. Van Turizm ve Seyahat Fuarı’nda 17 numaralı standda yerini aldı.

BEBKA, Eskişehir Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yanında TÜROB ve TÜRSAB Eskişehir Temsilciliği ile Abacı Konak Otel, Senna City Otel, Vendome Otel ve Ufkunes Turizm seyahat acentasına da ev sahipliği yapan Eskişehir standında Eskişehir’in turizm değerleri tanıtılırken, özellikle İran, Gürcistan gibi ülkelerden gelen ziyaretçi ve seyahat acentaları ile önemli işbirliği görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler sırasında öncelikle İran’daki acentaların  Eskişehir’i güzergahlarına eklemeleri ve Eskişehir’deki konaklamalı ziyaretlerin artırılması hedeflendi.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi, Magnesit A.Ş.’yi Ziyaret Etti

2018 yılında Eskişehir’de madencilik sektörü ile ilgili çeşitli faaliyetler yürütmeyi planlayan BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi, Magnesit A.Ş. Genel Müdürü Ekrem BULUR’u makamında ziyaret etti. Aynı zamanda, Eskişehir Madencilik Kümesi’nin de kurucu başkanı olan BULUR, madencilik sektörünü BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’ne değerlendirdi.

Yapılan görüşmede, madencilik sektörünün sanayi için kritik öneme sahip bir sektör olduğu,  sektörde katma değerin öne çıkarılması gerekliliği ve Eskişehir’in bu alandaki potansiyelinin önemi vurgulandı. Ayrıca, 2018 yılında madencilik sektörü ile ilgili BEBKA tarafından yürütülecek faaliyetler ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

BEBKA Eskişehir Destek Ofisi, Çifteler Belediyesi’ni Ziyaret Etti

Belirli periyotlarda Eskişehir’in ilçelerini ziyaret ederek ilçelerin temel sorunları ve ilçelerde yürütülen çalışmalarla ilgili gelişmeleri yakından izlemeye çalışan BEBKA Eskişehir Yatırım Ofisi, 14 Eylül 2017 tarihinde Çifteler Belediye Başkanı Metin ÖZEN’i makamında ziyaret etti.

Yapılan görüşmede, Çifteler Belediyesi’nin yürüttüğü ve yürütmeyi planladığı projeler hakkında bilgi alındı. BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi yetkilileri ise BEBKA’nın 2017 yılında ilan etmiş olduğu Teknik Destek Programı hakkında bilgilendirme yaptı. Güdümlü proje desteği ile ilgili proje fikirlerinin de tartışıldığı görüşmede, Çifteler’in turizm alanındaki potansiyeli ve yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Görüşmenin ardından BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi ve Çifteler Belediyesi yetkilileri, Sakaryabaşı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’nden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne Ziyaret

Eskişehir Yatırım Destek Ofisi yetkilileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet ÇABUK’u makamında ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette BEBKA tarafından 2017 yılında ilan edilen Teknik Destek Programı ve Güdümlü Proje Desteği konularında görüşmeler yapıldı.

Görüşmenin ardından Eskişehir YDO yetkilileri, Prof. Dr. Ahmet ÇABUK ve beraberindeki heyet ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi, İnovasyon Sokağı ve yapımı yeni tamamlanan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknopark’ı ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’nden Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman KAYTAKOĞLU’na Ziyaret

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’nden Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman KAYTAKOĞLU’na Ziyaret

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Anadolu Üniversitesi işbirliği ile 5 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen “Nitelikli İstihdam ve Kariyer için Üniversite-Sanayi Buluşması Paneli” kapsamında hazırlanan Sonuç  Raporuna ilişkin olarak Prof. Dr. Süleyman KAYTAKOĞLU ‘na ziyarette bulunuldu.Ziyaret kapsamında üniversite sanayi işbirliği kapsamında neler yapılabileceği, sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Eskişehir’de Ar-Ge Merkezi Sayısı 12’ye Ulaştı

Eskişehir’de Ar-Ge Merkezi sayısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan son başvuruların sonuçlanmasıyla birlikte 12’ye ulaşmıştır.

Eskişehir’de Ar-Ge Merkezi Sahibi İşletmeler

İşletme Sektör
Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş Havacılık
Arçelik A.Ş. Buzdolabı ve Kompresör İşletmesi Dayanıklı Tüketim Malları
Doruk Ev Gereçleri San. Tic. Ltd. Şti. Dayanıklı Tüketim Malları
Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gıda
Eti Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gıda
Esalba Metal San. ve Tic. A.Ş. Makine ve Teçhizat İmalatı
Ford Otomotiv A.Ş. (İnönü) Otomotiv
Hisarlar Makina San. ve Tic. A.Ş. Makine ve Teçhizat İmalatı
Karcan Kesici Takım San. ve Tic. Ltd.Şti. Makine ve Teçhizat İmalatı
Savronik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. Elektrik-Elektronik
Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEİ) Havacılık
Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. Makine ve Teçhizat İmalatı