3. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali ve Yarışma Ödül Töreni Düzenlendi.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, üçüncüsü bu yıl düzenlenen Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali kapsamında gerçekleştirilen animasyon yarışmasında dereceye girenler belli oldu. 35 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi “Evcilik” isimli animasyonuyla Cenk Köksal oldu. 25 Bin TL’lik ikincilik ödülünü “İstasyon” ile Serdar Çotuk kazanırken, 15 Bin TL’lik üçüncülük ödülü de “Bencil Bey”le Burak Haliloğlu’na gitti.

BEBKA tarafından üçüncüsü bu yıl düzenlenen ve iki gün boyunca Eskişehir’de gerçekleştirilen Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali, gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.  Ödül törenine Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra çok sayıda öğrenci ve diğer ilgililer katıldı.

Animasyon stüdyoları için stant alanı ve B2B görüşmeleri, yarışmaya başvuran filmlerin sürekli gösterimi, 7 farklı konuda panel ve konferanslar, portfolyo görüşmeleri, İngiltere’den Mike Winnard’ın canlı çizim şovu, sanal gerçeklik deneyimi gibi birçok etkinliğin yapıldığı festivalde Türkiye’de sektörün önde gelen temsilcilerinin yanı sıra Romanya, Belçika gibi ülkelerden konuşmacılar yer aldı.

Birincilik ödülü “Evcilik”le Cenk Köksal’ın

Sektörün duayen isimlerinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilen eserler arasından Cenk Köksal, “Evcilik” isimli animasyonuyla, 35 Bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi oldu. Köksal’a ödülünü Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak verirken, yarışmanın ikincisi ise Serdar Çotuk oldu. “İstasyon” isimli animasyonuyla 25 Bin TL’lik ikincilik ödülünün sahibi olan Çotuk’a, ödülünü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan takdim etti. Yarışmayı üçüncü sırada tamamlayan yarışmacıysa, ‘Bencil Bey’ isimli animasyonuyla Burak Haliloğlu oldu. Haliloğlu, bu başarısıyla 15 bin liralık ödülün de sahibi olurken, ödülünü BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim takdim etti.

Festival, uluslararası bir kimlik kazanmalı

Ödüllerin takdim edilmesinin ardından konuşan ve yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar ile ödül alan yarışmacıları tebrik eden Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, festivalin her geçen sene biraz daha büyüdüğüne dikkat çekerek, “Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara, yapımcılara, yönetmenlere, sanatçılara ve tüm çalışanlara katıldıkları için teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan katılanların hepsi başarılıdır” ifadelerini kullandı.

“Marifet iltifata tabiidir” diyen Vali Özdemir Çakacak, “Onun için bu ödülleri veriyoruz. Eminim ki gelecek yıllarda hem katılımcılar olarak hem de sanatçılar olarak festivalin daha iyi olacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi ve daha nice yıllar büyüyerek gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda hem bunu uluslararası boyuta taşımayı hem de daha geniş katılımlı olmasını arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Van Turizm ve Seyahat Fuarı’na BEBKA Katılım Sağladı.

  

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Van Valiliği, Van Belediye Başkanlığı, Van Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 28 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında 8. si düzenlenen Van Turizm ve Seyahat Fuarı,  Van Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuarda  35’i illerimize, 2’si İran belediyelerine ait standlar olmak üzere toplam 102 standda, seyahat acentaları, oteller, hizmet sektör temsilcileri, Kalkınma Ajansları, Belediyeler, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Valilikler, yöresel ürünleri n tanıtım ve satışına yönelik özel sektör firmaları hazır bulundu.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa, Eskişehir ve Bilecik Valilikleri işbirliğinde, 3 ilin tarihi ve doğal güzellikleri yanı sıra turizm değerlerini tanıtmak için, 8. Van Turizm ve Seyahat Fuarı’nda 17 numaralı standda yerini aldı.

BEBKA, Eskişehir Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yanında TÜROB ve TÜRSAB Eskişehir Temsilciliği ile Abacı Konak Otel, Senna City Otel, Vendome Otel ve Ufkunes Turizm seyahat acentasına da ev sahipliği yapan Eskişehir standında Eskişehir’in turizm değerleri tanıtılırken, özellikle İran, Gürcistan gibi ülkelerden gelen ziyaretçi ve seyahat acentaları ile önemli işbirliği görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler sırasında öncelikle İran’daki acentaların  Eskişehir’i güzergahlarına eklemeleri ve Eskişehir’deki konaklamalı ziyaretlerin artırılması hedeflendi.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi, Magnesit A.Ş.’yi Ziyaret Etti.

2018 yılında Eskişehir’de madencilik sektörü ile ilgili çeşitli faaliyetler yürütmeyi planlayan BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi, Magnesit A.Ş. Genel Müdürü Ekrem BULUR’u makamında ziyaret etti. Aynı zamanda, Eskişehir Madencilik Kümesi’nin de kurucu başkanı olan BULUR, madencilik sektörünü BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’ne değerlendirdi.

Yapılan görüşmede, madencilik sektörünün sanayi için kritik öneme sahip bir sektör olduğu,  sektörde katma değerin öne çıkarılması gerekliliği ve Eskişehir’in bu alandaki potansiyelinin önemi vurgulandı. Ayrıca, 2018 yılında madencilik sektörü ile ilgili BEBKA tarafından yürütülecek faaliyetler ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

BEBKA Eskişehir Destek Ofisi, Çifteler Belediyesi’ni Ziyaret Etti.

Belirli periyotlarda Eskişehir’in ilçelerini ziyaret ederek ilçelerin temel sorunları ve ilçelerde yürütülen çalışmalarla ilgili gelişmeleri yakından izlemeye çalışan BEBKA Eskişehir Yatırım Ofisi, 14 Eylül 2017 tarihinde Çifteler Belediye Başkanı Metin ÖZEN’i makamında ziyaret etti.

Yapılan görüşmede, Çifteler Belediyesi’nin yürüttüğü ve yürütmeyi planladığı projeler hakkında bilgi alındı. BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi yetkilileri ise BEBKA’nın 2017 yılında ilan etmiş olduğu Teknik Destek Programı hakkında bilgilendirme yaptı. Güdümlü proje desteği ile ilgili proje fikirlerinin de tartışıldığı görüşmede, Çifteler’in turizm alanındaki potansiyeli ve yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Görüşmenin ardından BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi ve Çifteler Belediyesi yetkilileri, Sakaryabaşı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’nden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne Ziyaret

Eskişehir Yatırım Destek Ofisi yetkilileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet ÇABUK’u makamında ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette BEBKA tarafından 2017 yılında ilan edilen Teknik Destek Programı ve Güdümlü Proje Desteği konularında görüşmeler yapıldı.

Görüşmenin ardından Eskişehir YDO yetkilileri, Prof. Dr. Ahmet ÇABUK ve beraberindeki heyet ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi, İnovasyon Sokağı ve yapımı yeni tamamlanan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknopark’ı ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’nden Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman KAYTAKOĞLU’na Ziyaret

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi’nden Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman KAYTAKOĞLU’na Ziyaret

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Anadolu Üniversitesi işbirliği ile 5 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen “Nitelikli İstihdam ve Kariyer için Üniversite-Sanayi Buluşması Paneli” kapsamında hazırlanan Sonuç  Raporuna ilişkin olarak Prof. Dr. Süleyman KAYTAKOĞLU ‘na ziyarette bulunuldu.Ziyaret kapsamında üniversite sanayi işbirliği kapsamında neler yapılabileceği, sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Eskişehir’de Ar-Ge Merkezi Sayısı 12’ye Ulaştı.

Eskişehir’de Ar-Ge Merkezi sayısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan son başvuruların sonuçlanmasıyla birlikte 12’ye ulaşmıştır.

Eskişehir’de Ar-Ge Merkezi Sahibi İşletmeler

İşletme Sektör
Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş Havacılık
Arçelik A.Ş. Buzdolabı ve Kompresör İşletmesi Dayanıklı Tüketim Malları
Doruk Ev Gereçleri San. Tic. Ltd. Şti. Dayanıklı Tüketim Malları
Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gıda
Eti Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Gıda
Esalba Metal San. ve Tic. A.Ş. Makine ve Teçhizat İmalatı
Ford Otomotiv A.Ş. (İnönü) Otomotiv
Hisarlar Makina San. ve Tic. A.Ş. Makine ve Teçhizat İmalatı
Karcan Kesici Takım San. ve Tic. Ltd.Şti. Makine ve Teçhizat İmalatı
Savronik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. Elektrik-Elektronik
Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEİ) Havacılık
Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. Makine ve Teçhizat İmalatı

2017 Yılı Teknik Destek Programı Açıldı

2017 Yılı Teknik Destek Programı Açıldı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), bölgesel kalkınma için önem arz eden, bölgesel kalkınmaya ivme kazandıracak çalışmalar için kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik Teknik Destek Programını başlattı.

Kurum/kuruluşların eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarının karşılanacağı uzman/danışman desteği sağlamaya yönelik olarak açılan toplam 300 bin TL bütçeli Teknik Destek Programında; kurum ve kuruluşların kapasitelerinin artırılması amacıyla ar-ge ve yenilikçilik, işgücü, üretim ve enerji verimliliği, gıda güvenliği, endüstriyel tasarım, faydalı model, patent ve markalaşma, kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve geliştirilmesi, çevresel sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji kullanımını teşvik için bu alandaki mevzuata yönelik yaygınlaştırma ve bilinçlendirmenin artırılması, özel sosyal politika gerektiren grupların yaşam kalitelerinin ve toplumsal hayata katılımlarının artırılması, öncelikle eğitim ve sağlık hizmeti sağlayan kurumların insan kaynağı kapasitesinin ve hizmet kalitesinin artırılması, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması, beşeri sermayenin ve sosyal yaşamın geliştirilmesi; tarım, turizm ve yenilenebilir enerji alanında sahip olunan potansiyelin değerlendirilmesi öncelikli konular olarak belirlendi.

Teknik Destek programında proje başına 15 bin TL’ye kadar destek sağlanacak, ancak başvuru sahibine doğrudan bir ödeme yapılmayıp, talep edilen teknik destek ajans tarafından veya hizmet alımı yoluyla sağlanacaktır.

Teknik Destek Programına yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, endüstri bölgeleri, iş geliştirme merkezleri, birlikler ve kooperatifler ile yukarıda sayılan kurum ve kuruluşların kurduğu veya ortağı olduğu işletmeler başvurabilecek.

18 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla ilan edilen teknik destek programına yapılacak başvurular sadece Eylül-Ekim ayları içerisinde kabul edilecektir. Başvuru yapmak için Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) 01 Eylül 2017 tarihinde açılacaktır.

Teknik Destek Programının başvuru rehberine ulaşmak için tıklayınız…

Teknik Destek Programının destekleyici belgelerine ulaşmak için tıklayınız…

TÜBİTAK 1003 – Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

PROGRAM HAKKINDA

Bu destek programının amacı, Ulusal Bilim Teknoloji ve Yenilik Stratejisi çerçevesinde belirlenecek öncelikli alanlarda sonuç odaklı, izlenebilir hedefleri olan, ilgili bilim/teknoloji alanlarının dinamiklerini gözeten ve yurt içinde yapılan Ar-Ge projelerini desteklemek ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlamaktır.

PROJE SÜRESİ

 • Küçük Ölçekli projelerin süresi en fazla 24 ay,
 • Orta ve Büyük Ölçekli projelerin süresi en fazla 36 aydır.

PROJE BÜTÇESİ

 • 2017 yılı için, her üç ölçekte ayrı ayrı desteklenecek projeler için destek alt ve üst limitleri (Burs dahil, Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ), Kurum hissesi ve yurtdışı araştırmacı giderleri hariç) aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Küçük Ölçekli projeler : 500.000 TL’ye kadar
Orta Ölçekli projeler : 500.001 – 1.000.000 TL
Büyük Ölçekli projeler : 1.000.001 – 2.500.000 TL

 • Talep edilebilecek toplam makine-teçhizat, hizmet alımı ve burs miktarlarının üst sınırları, çağrı özelinde belirlenerek çağrı duyurularında ilan edilen tutarları aşmamalıdır.
 • Proje bütçe kalemleri arasında projenin özelliğine bağlı olarak dengeli bir dağılım gözetilir.
 • Özel sektörün yer aldığı projelerde ilgili özel kuruluşa verilecek makine-teçhizat bedelinin % 50’si TÜBİTAK tarafından karşılanır.
 • Altyapı oluşturmaya yönelik olan projeler desteklenmez.
 • Proje yürütücüsü, araştırmacı ve proje danışmanlarına 2017 yılında ödenebilecek PTİ üst limitleri aşağıdaki gibidir:

Proje yürütücüsü için : 2.000 TL/ay
Proje yöneticisi için : 2.500 TL/ay
Araştırmacı için : 1.000 TL/ay
Danışman için : 1.500 TL/yıl (Araştırmacıların toplam alacağı PTİ miktarı, proje yürütücüsünün alacağı toplam PTİ’yi geçmemek üzere, projeye yapacakları katkı oranları dikkate alınarak hesaplanır.)

 • Orta ve Büyük Ölçekli projelerde alt proje PTİ hesaplamasında ilgili alt projenin süresi dikkate alınır.​
 • Orta ve Büyük Ölçekli projelerde her bir alt proje yürütücüsü ve araştırmacıları aynı PTİ oranlarından faydalanabilirler.
 • Bu destek programı kapsamında desteklenen Orta ve Büyük Ölçekli projelerde Yurt içi ve/veya yurt dışı bilimsel toplantılara katılım/çalışma ziyareti için verilecek destek miktarı Bilim Kurulunca 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında belirlenen limitlerin sırasıyla en fazla 2 ve 3 katı olabilir.
 • Bu destek programı kapsamında beklenen proje çıktılarının ilgili paydaşlar ile paylaşılmasına yönelik yapılacak toplantı, çalıştay vb. çalışmalar için proje bütçesinde en fazla 30.000 TL’ye kadar ödenek talebinde bulunulabilir.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız.