ANİMASYON VE DİJİTAL İŞLER ESKİŞEHİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLANTIDA DEĞERLENDİRİLDİ.

Dünya pazar hacmi yaklaşık 450 milyar USD olan animasyon ve oyun sektörüne yönelik Eskişehir’de çalışmalar devam ediyor.

BEBKA tarafından Anadolu Üniversitesi işbirliğinde Eskişehir’de gerçekleştirilen toplantıya BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Eskişehir Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı Genel Müdürü Ali İhsan Karamanlı, Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölümü Başkanı Doç. Fethi Kaba, İletişim Fakültesinden Doç. Dr. Serhat Serter, sektör temsilcileri, üniversitelerin teknoloji transfer ofisi temsilcileri, akademisyenler ile BEBKA birim başkanları ve uzmanları katıldı.

2019 yılında Eskişehir’de gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Animasyon ve Dijital İşler Festivali kapsam ve içeriğinin değerlendirildiği toplantıda, sektöre yönelik destekler ele alındı.

Sektörü geliştirebilmek ve Eskişehir’i cazibe merkezi haline getirebilmek için sektör temsilcilerinin talep ve önerilerini anlattıkları toplantıda işbirliği imkanları da ele alındı.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Eskişehir’de de Gerçekleştirilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne öğrenci seçmeleri için başvuruların başladığını duyurdu.  Bakan Varank, “Söz verdiğimiz gibi 81 ilde 100 DENEYAP Teknoloji Atölyesi projesinin ilk adımını 12 ilimizde başlatıyoruz.” dedi.

Bu 12 ilden biri de Eskişehir olarak belirlenmiştir.

Cumhurbaşkanlığı’nın 100 Günlük İcraat Programı kapsamında geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirecek yeni bir program hayata geçiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışması sonucu başlatılan proje ile Türkiye çapında Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 81 ilde 100 Deneyap teknoloji atölyesi projesinin ilk adımını 12 ilde attıklarını ifade ederek, “Geleceğin teknoloji yıldızları programı Türkiye’ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek.” dedi.

HAKKARİ’DEN EDİRNE’YE

“Milli Teknoloji Güçlü Sanayi” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi Projesi’ni başlattı. Geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Teknoloji Atölyelerinin ilk kısmı, Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere toplam 12 ilde açılacak.

SİBER GÜVENLİK VE NANOTEKNOLOJİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Deneyap Türkiye adı verilen projenin, Türkiye’nin teknolojik kalkınma programı Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturmak üzere, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirme amacıyla oluşturulduğunu söyledi. Kurulacak teknoloji atölyelerinde, yenilikçi bir eğitim modelinin esas alınacağını vurgulayan Bakan Varank, ”Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji ve Yapay Zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor.” dedi.

EĞİTİMLER ÜCRETSİZ

Varank, ortaokul başlangıç ve lise başlangıç çağı olmak üzere iki yaş grubunda, 3 yıllık program kapsamındaki eğitimlerin tamamen ücretsiz olacağının müjdesini vererek, “81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi projesinin ilk adımını 12 ilimizde atıyoruz. Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Türkiye’ye yayılacak, gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek, üretecek. Geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını, girişimcilerini keşfetmeyi ve geliştirmeyi hedefleyen Deneyap Türkiye, hızlı bir şekilde diğer illerde de yaygınlaştırılacak. 2020 yıl sonuna kadar 81 ildeki gençler Deneyap ile tanışacak. Bu projede söz sahibi olan paydaşlarımıza ve tüm imkanlarını seferber eden Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu’na çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YAZILI SINAV 17 MARTTA

Deneyap Türkiye’ye katılmak isteyen öğrenciler, iki aşamalı seçme sınavına girecek. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından, ilgili illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi ise 14 ocakta başladı. Başvurular, 3 şubata kadar devam edecek. Sınav başvuruları da yine ücretsiz olacak. Deneyap Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen gençler ve veliler, proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak için deneyapturkiye.org  internet adresini ziyaret edebilirler.

 

Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni Eskişehir’de

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, sosyal ve yarı kamusal hizmetlerin sunumu, kamu idarelerine ilave olarak kar amacı gütmeyen sosyal kooperatifler eliyle de yürütülmektedir. Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizde sosyal kooperatif modeline ilişkin farkındalığın arttırılması ve sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi” kapsamında çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların ilki; hazırlanan “Sosyal kooperatifler eğitim ve tanıtım treni”nin Ankara’dan hareket etmesiyle başlayacaktır. Trenin  ziyaret edeceği ilk il Eskişehir olup Eskişehir Valiliği koordinasyonunda 1 Ekim 2018 tarihinde saat 18:00’da Eskişehir Garında karşılama töreni  düzenlenecektir. 2 Ekim tarihinde program dahilinde toplantı ve söyleşiler gerçekleşecektir.

Söz konusu proje kapsamında 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Eskişehir Valiliği Koordinasyonunda BEBKA desteği ile Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezinde Sosyal Kooperatifçilik Hackathonu düzenlenecektir. 48 saat boyunca sosyal kooperatif iş fikirleri ve iş modellerinin yarışacağı etkinlik 30 Eylül Pazar günü 17:30’da Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da başlayacak ve 2  Ekim Salı günü 17:30’da gerçekleşecek  ödül töreni ile sona erecektir.

Geliştirilen fikirlerin jüri tarafından değerlendirilerek birinciye 5.000 TL, ikinciye 4.000 TL, üçüncüye 3.000 TL ödül verilecektir.

2018 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI SONUÇLARI AÇIKLANDI…


Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 16 Milyon TL bütçeli 2018 Yılı Mali Destek Programlarına yapılan başvuruların sonuçlarını açıkladı. BEBKA, 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te toplam 42 projeyi destekleyecek.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından 29.12.2017 tarihinde kamuoyuna duyurulan 2018 Yılı Mali Destek Programlarına Bursa, Eskişehir, Bilecik illerinden Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programına 36, Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programına 13 ve Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına 74 olmak üzere toplam 123 proje başvurusu yapıldı.

2018 Yılı Mali Destek Programları değerlendirme süreci “Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği”ne göre ön inceleme, bağımsız dış değerlendirme, saha ziyaretleri, kamu kurumları ve üniversitelerden gelen yetkililerden oluşan değerlendirme komitesi aşamaları tamamlanarak yapılan detaylı inceleme sonrasında desteklenmeye hak kazanan projeler belirlendi. 31.05.2018 tarihinde gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısında mali destek almaya hak kazanan projeler onaylandı.

Buna göre yapılan 123 proje başvurusundan; 12’si Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programında, altısı Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programında ve 24’ü Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programında olmak üzere toplam 42 proje, 65 ve üzeri puan alarak başarılı bulundu.

Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı kapsamında kazanan projelerin desteklenmesi ile bölgede ön planda yer alan ve büyük gelişme potansiyeline sahip olan Havacılık, Savunma Sanayi, Raylı Sistemler, Teknik Tekstil, Kompozit sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin üretim altyapılarının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla verimliliğin ve katma değerin artırılması ile ithalat bağımlılığının azaltılmasına imkân sağlanacak.

Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programı kapsamında kazanan projelerin desteklenmesi ile bağımsız işletmelerin daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak (atık, enerji vb.) kullanımı çerçevesinde bir araya getirilmesine ve endüstriyel kaynaklı çevresel problemlerin önüne geçerek ekonomik getiri sağlanmasına imkân tanınacak.

Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında kazanan projelerin desteklenmesi ile Bursa, Eskişehir, Bilecik bölgesinde kırsal alanlarda tarım ve sanayi işbirliğinin güçlendirilmesine ve tarım dışı faaliyetlerle gelirin artmasına katkı sağlanabilecek.

Mali destek programları kapsamında desteklenecek 42 projeye sağlanacak 16 milyon TL’lik hibe desteğine ek olarak proje sahiplerinin yapacağı yaklaşık 13 milyon TL’lik eş finansman katkısı ile 29 milyon TL’lik kaynak bölgenin gelişmesi için harcanacak. Bu sonuçla BEBKA 2010 yılından beri bölgemize toplamda 157 milyon TL’lik hibe desteği sağlamış olacak. Eş finansman katkısıyla birlikte 204 milyon TL’lik kaynak bölgenin gelişimi için harcanmış olacak.

2018 yılı Mali Destek Programları Sonuçları için tıklayınız.

Eskişehir’de Turizm Çalışmaları

Eskişehir’de Turizm Çalışmaları

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim başkanlığında, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama, Dekan Yrd. Doç. Dr. Ayşe Küçük Yılmaz,İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade, TÜROB temsilcisi Kaan Erdin ve TÜROB temsilcisi Ufuk Özkaratay’ın katılımı ile Eskişehir Yatırım Destek Ofisimizde Eskişehir turizm çalışmaları ele alındı.

TECHUP 2018 Eskişehir Açılış Toplantısı Yapıldı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından Anadolu Üniversitesi ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) iş birliği ile düzenlenen ve 18 Haziran’a kadar başvuru alınacak olan Teknoloji Odaklı Hızlandırıcı Programı/TechUP Eskişehir 2018’in lansmanı yapıldı.

TechUP Eskişehir 2018’in açılış toplantısı, Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2016’da yapıldı.

Açılış toplantısına; Eskişehir Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra girişimci adayları ve diğer davetliler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, BEBKA’nın, yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak adına çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Katma değerin yükseltilmesi, taleplere hızlı cevap verebilen teknolojilerin üretim süreçlerine adapte edilmesi, firmaların araştırma, geliştirme ve süreç yenilikleri faaliyetlerine önem vermesinin, işletmelerin sürdürebilirliklerini sağlamaları açısından kritik öneme sahip olduğunu hatırlatan Gerim, “BEBKA, TechUP programı ile teknoloji tabanlı üretim yapan işletmelere destek vererek, TÜBİTAK, KOSGEB ve benzeri desteklerle belirli bir aşamaya gelmiş ancak beklenen sıçrama için bir hızlandırıcıya ihtiyaç duyan firmaları yoğun bir programa almaktadır. Geçtiğimiz yıl Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi ARİNKOM TTO ile birlikte yürüttüğümüz programa alınan firmaların teknoloji olgunluk seviyesi orta ve üst düzeydedir. Programın sonunda girişimci firmalar 24 saat eğitim ve 157 saat mentorluk hizmeti almıştır. Program sonundaki Girişimci – Yatırımcı Buluşmasında yatırımcılara projelerini sunan girişimcilerin halen yatırımcı görüşmeleri devam etmektedir” dedi.

Global yatırımcılarla buluşacaklar

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, Sonuç Odaklı Programlar kapsamında 2018 yılında ve gelecek dönemde hem Eskişehir hem Bursa’da uygulanacak TechUP programlarında başarı sağlayan girişimcilerin, yurt içi ve yurt dışındaki yatırımcılar ile buluşmalarını sağlamak üzere faaliyetlerimiz devam edeceğini sözlerine ekledi.

Rektör Gündoğan, girişimciliğin önemine vurgu yaptı

Tanıtım toplantısına katılan ve burada bir konuşma yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, girişimciliğin, girişimciliğin ülkenin hedeflerine ulaşmasındaki rolü ve katma değerli ürün üretiminin ne denli önemli olduğuna işaret etti. Gençlerin, risk alarak hayallerinin peşinden gitmesini istediklerini belirten Prof. Dr. Gündoğan, programın hayata geçmesinde katkısı bulunan kurumlara teşekkür etti.

Eskişehir rekabet gücü yüksek bir şehir

Eskişehir’in, pek çok sektörde rekabet gücü yüksek bir şehir olduğuna dikkat çeken Vali Özdemir Çakacak ise bu gücün ve potansiyelin artarak devam etmesi gerektiğini, bu gibi programlarla bunun desteklenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

TÜİK 2017 Dış Ticaret Verilerine göre Eskişehir’in, dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çeken Vali Çakacak, “2017 yılı verilerine göre Eskişehir 26 adet patent tescili ile Türkiye genelinde 10. Sırada yer almaktadır. Eskişehir Mart 2018 sonu itibariyle 16 adet Ar-Ge merkezi ile Türkiye’de 9. sırada olmakla birlikte Eskişehir’de havacılık, raylı sistemler ve makine-metal sektörlerinde Ar-Ge merkezi sayısı potansiyelin altında kalmıştır. İlimizde bu sektörlerde ihracat gerçekleştiren toplam firma sayısı 70 olmasına rağmen, sadece 5 tanesinde Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye’nin ileri teknoloji ürünleri ihracatının toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 3,5 iken Eskişehir’in, yüksek teknoloji ürünleri ihracatının toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 15’tir. Bu bağlamda Eskişehir, Türkiye’de ilk sırada bulunmaktadır” diye konuştu.

Girişimcileri önemli fırsatlar bekliyor

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak sözlerine şöyle devam etti: “Yeni kurulan erken dönem firmalarda görülen kronik sorunlar çoğunlukla işletme körlüğü ve büyüme için ihtiyaç duyulan yatırımı alamamaktır. Bu firmalar çoğunlukla belli bir teknik alanda uzman olan ancak işletmenin yürütülmesinde yetersiz olan az sayıda personele sahip olmaktadır TechUP Programı sayesinde firmalar alanında tecrübeli mentorlar tarafından danışmanlık alarak işletme körlüğünü yenmekte ayrıca girişimci-yatırımcı buluşmaları ve mentorların sunduğu network sayesinde yatırım alma fırsatı elde etmektedir”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından geçtiğimiz yıl düzenlenen programa katılan firmaların temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi. Açılış toplantısında ayrıca BEBKA Planlama Birimi Başkan Vekili Elif Boz Ulutaş ve ARİNKOM Teknoloji Transfer Ofisi Teknoloji Transferi Grup Yöneticisi Orkun Başkan tarafından program kapsamında bilgilendirmeler yapıldı.

11. Kalkınma Planı Hazırlıklarında Eskişehirlilerin Görüşleri Alındı

Türkiye’nin kalkınmasıyla ilgili yapılması öngörülen temel tercihler ve izlenecek stratejiler konusunda bölgelerdeki temel paydaşların katkılarının alındığı 11. Kalkınma Planı İl Toplantıları kapsamında, Eskişehirlilerin görüşleri alındı.

Eskişehir Valiliği’nin koordinasyonunda Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından gerçekleştirilen toplantıya; Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra diğer ilgililer katıldı.

Programın açılışında konuşan ve toplantının amacı hakkında bilgiler veren BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, “11. Kalkınma Planı hazırlıkları çerçevesinde kamu kesimi, özel kesim, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile diğer yerel paydaşlarımızın toplumsal ve ekonomik hayata katılımı konusunda görüşlerini alabilmek için burada toplanmış bulunmaktayız” dedi.

 

Gerim, “43 ihtisas komisyonu, 32 çalışma grubu oluşturuldu”

Kalkınma Planı’nın katılımcı bir biçimde hazırlanması adına Kalkınma Bakanlığı’nın 43 özel ihtisas komisyonu ve 32 çalışma grubu oluşturduğunu hatırlatan Gerim, “Her ilde Kalkınma Ajansları koordinasyonunda yapılacak il toplantılarıyla birlikte çeşitli sektör ve temalardaki konuların derinlemesine tartışılarak öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. 11. Kalkınma Planı’nda stratejik tercihlerin daha odaklı ve isabetli yapılabilmesi için toplumun her kesiminin görüşlerinin alınması önem arz etmektedir.  Bu nedenle odak grupların yanı sıra il düzeyinde yürütülecek çalışmalarda mümkün olduğunca geniş bir paydaş tabanına ulaşma ve paydaşların ekonomik, sosyal ve kurumsal yönleriyle dengeli temsili esas alınmıştır.  Özellikle kadın ve gençlere yönelik oturumlarla kadın ve gençlerin istihdamı, girişimciliğinin artırılması ve sosyal hayata katılımı üzerine stratejiler belirlenecektir” dedi.

Toplantının önemine dikkat çeken Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağca da “Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu bir söz var, biz bunu gerçekleştirmek için çok hızlı adımlar atmak durumundayız. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla oluyor. Ekonomik bağımsızlığın yolu da aslında Kalkınma Planları’ndan geçiyor. Siz, ne kadar doğru planlamalar yaparsanız, vizyon olarak doğru vizyonu çizerseniz, o kadar hızlı bir şekilde ekonominizi geliştirebiliyorsunuz. İçinde bulunduğumuz çağ, çok hızlı değişimlere sahne olan bir çağ. 5-10 yıl içinde çok farklı bir dünya çehresinde olacağız, farklı bir dünya bizi bekliyor. Yapay zekanın çok yaygınlaşacağı, robotların iş sektöründe, üretim sektöründe büyük pay sahibi olacağı, ulaşım ve iletişim araçlarının çok daha hızlı biçimde gelişeceği ve tüm dünyada yayılacağı bir dönem olacak. Dolayısıyla bu döneme hazır olmamız lazım ülke olarak” dedi.

 

Eskişehirlilerin öncelikleri belirlendi

Yapılan açılış konuşmalarının ardından BEBKA Planlama Birim Başkan Vekili Elif Boz Ulutaş da toplantının içeriği ve işleyişi hakkında bilgiler verdi. Ulutaş, “Ajans, toplantılardan elde edilen sonuçları her bir alt-öncelik için en fazla beş madde olmak üzere özetleyerek bakanlığa raporlayacaktır” dedi.

Ulutaş’ın sunumunun ardından katılımcılar gruplar halinde, belirli olan 17 öncelik üzerinde puanlama yaparak, bu öncelikleri 5’e indirdi. Katılımcılar daha sonra, bu 5 önceliğin destekleyici politikaları tespit etti. Bu tespitin ardından katılımcılar gruplar halinde, kendilerine verilen politika konuları üzerinde tartışarak, bunların nasıl hayata geçirilebileceğini dair istişarelerde bulundu.

11.Kalkınma Planı Hazırlık Çalışmaları kapsamında 14 Şubat Çarşamba günü ise, Eskişehir Anemon Hotel’de kadınların ve gençlerin katılımıyla, kadının ve gençlerin kalkınmadaki rolünü artırmaya yönelik öncelikler ve tedbirler katılımcılarla birlikte değerlendirilecek.

Eskişehir, 2018 EMİTT Fuarı’na Katıldı

25-28 Ocak tarihleri arasında 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı(EMITT) İstanbul’da gerçekleştirildi.

BEBKA Eskişehir Yatırım Destek Ofisi tarafından Eskişehir Valiliği koordinasyonunda katılım sağlanan fuarda Eskişehir ve ilçeleri; tarihi, doğal ve kültürel değerleri yanında yöresel lezzetleriyle fuarda yerini aldı. Lületaşı eserlerinin sergilendiği stant alanında Yunus Emre, Nasreddin Hoca, Frig Vadisi ve Eskişehir’i tanıtan materyaller ziyaretçiler ile paylaşıldı. Eskişehir’in kendisine özgü ürünü olan met helvasının ikram edildiği fuarda katılımcılar, Eskişehir standına büyük ilgi gösterdi.

Çifteler, İnönü, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçelerinin yer aldığı stantta ayrıca TÜRSAB ve TÜROB yetkilileri ile Eskişehir’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri ve oteller de fuar süresince çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler. Buna göre acenteler 50 otel ile görüşürken, oteller 4 tanesi Çin, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran olmak üzere 25 acente ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

BEBKA 2018 Mali Destek Programı Çağrısı Yayınlandı

2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında düzenleyeceğimiz eğitimlerin yer ve tarihleri belli oldu. Potansiyel başvuru sahipleri belirtilen takvimdeki uygun bir eğitime katılarak projelerin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi alabileceklerdir. Eğitimlere katılım ücretsiz olup aşağıdaki linkten kayıt olunması yeterlidir.

Eğitim takvimi için tıklayınız.

2018 YILI MALİ DESTEK PROGRAMLARI

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı dönemi 29/12/2017 tarihi itibariyle başladı.  2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında ilan edilen mali destek programlarının toplam bütçesi 16 milyon TL olarak belirlendi.

 

Bu çağrı kapsamındaki program başlıkları şu şekildedir:

  1. Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı (Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik)

Programın Toplam Bütçesi: 8.000.000 TL

Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar:100.000 TL    Azami Tutar: 600.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı: Asgari Oran: %25              Azami Oran: %50

  1. Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programı (Kar Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik)

Programın Toplam Bütçesi: 3.000.000 TL

Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar:100.000 TL    Azami Tutar: 600.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı: Asgari Oran: %25             Azami Oran: %50

  1. Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı (Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik)

Programın Toplam Bütçesi: 5.000.000 TL

Proje Başına Mali Destek Tutarı: Asgari Tutar:100.000 TL    Azami Tutar: 400.000 TL

Proje Başına Mali Destek Oranı: Asgari Oran: %25             Azami Oran: %75

Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden proje başvuruları için son başvuru tarihi 22/03/2018 saat 18:00 olarak belirlenmiştir. Projeye ilişkin taahhütnamenin imzalanması/teslimi için son tarih 29/03/2018 saat 18:00’dir.

Başvuru Rehberleri:

Her bir programın detaylı bilgilerinin yer aldığı başvuru rehberlerine ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.

Sektörel Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı Başvuru Rehberi için tıklayınız…

Endüstriyel Simbiyoz Mali Destek Programı Başvuru Rehberi için tıklayınız…

Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı Başvuru Rehberi için tıklayınız…

Destekleyici Belge Şablonları için tıklayınız…

2018 Yılı Mali Destek Programları için proje başvurularının hazırlanmasında Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) kullanılacaktır. Başvurular, https://kaysuygulama.kalkinma.gov.tr/ adresine girilerek KAYS başvuru modülü üzerinden yapılacak ve projeye ilişkin taahhütnamenin imzalanması/teslimiyle birlikte başvuru tamamlanmış olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.):

Başvuru rehberlerinde cevabını bulamadığınız sorularınızı proje@bebka.org.tr e-posta adresine ya da 0224 211 13 29 nolu faks numarasına yazılı olarak gönderebilirsiniz. BEBKA’ya gelen sorular 10 gün içerisinde cevaplanacak ve eşitlik ve tarafsızlık ilkesi gereği geneli ilgilendiren soruların cevapları www.bebka.org.tr internet sitesindeki Sıkça Sorulan Sorular bölümünde yayımlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S) bölümü için tıklayınız…

Bilgilendirme Toplantıları:

Programın tanıtımı için bölgemiz illerinde bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir. Bu toplantılar kamuya açık olarak düzenlenecek olup, kayıt yaptırmak gerekmemektedir.  İlgilenenlerin kendilerine uygun olan gün ve yerdeki bir toplantıya katılabilirler.

Bilgilendirme toplantı takvimi için tıklayınız…

Proje Yazma Eğitimleri:

Proje teklif çağrısı kapsamında, projelerin KAYS üzerinden başvurusunun nasıl yapılacağı, projelerin nasıl hazırlanması gerektiği, proje döngüsü yönetimi ve mantıksal çerçeve yaklaşımı gibi konuların ele alındığı ücretsiz proje yazma eğitimleri düzenlenecektir. Potansiyel başvuru sahipleri belirtilen takvimdeki uygun bir eğitime katılarak projelerin nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilgi alabileceklerdir.

Eğitim takvimi daha sonra bu sayfadan yayınlanacaktır.

Proje döngüsü yönetimi, proje başvuru formu ve bütçe ile ilgili eğitimler ayrıca çevrimiçi olarak web sitemiz üzerinden sesli ve animasyonlu olarak sunulmaktadır. Proje yazma eğitim toplantılarına katılma fırsatı bulamayan ya da bilgilerini pekiştirmek isteyenler çevrimiçi proje yazma eğitimi yazılımından da yararlanabilirler.

Çevrimiçi proje yazma eğitimine erişmek için tıklayınız… (internet explorer tarayıcısından erişim sağlanabilmektedir)

Teknik Yardım Masası:

Başvuruda bulunmak isteyen proje sahiplerinin, sunacakları projeyle ilgili Ajansta ilgili uzmanlarla görüşebilmeleri için teknik yardım masaları kurulacaktır. Her bir proje sahibi için azami 1 saatlik süre ayrılacak olup, başvuru sahipleri aşağıdaki bağlantıdan randevu alarak söz konusu hizmetten faydalanabileceklerdir. Teknik yardım masası mali destekler konusunda bilgi vermek veya nasıl proje yazılacağı konusunda bir eğitim değildir. Bu hizmet özellikle mali destek programlarına başvuru yapılabilecek somut bir projesi olan ve projesi hakkında fikir alışverişinde bulunmak isteyen başvuru sahiplerine yöneliktir.

Teknik Yardım Masasından ilerleyen günlerde faydalanılabilecektir. Söz konusu hizmetten faydalanmak isteyen başvuru sahipleri bu sayfada verilecek bağlantıdan online kayıt yaptırabilecektir.

KAYS Kullanım Kılavuzu:

KAYS üzerinden proje başvurusu yapabilmek için izlenmesi gerekli adımların açıklandığı, görsel olarak hazırlanmış eğitim dokümanları bulunmaktadır.

KAYS eğitim dokümanları için tıklayınız… 

3. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali ve Yarışma Ödül Töreni Düzenlendi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, üçüncüsü bu yıl düzenlenen Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali kapsamında gerçekleştirilen animasyon yarışmasında dereceye girenler belli oldu. 35 bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi “Evcilik” isimli animasyonuyla Cenk Köksal oldu. 25 Bin TL’lik ikincilik ödülünü “İstasyon” ile Serdar Çotuk kazanırken, 15 Bin TL’lik üçüncülük ödülü de “Bencil Bey”le Burak Haliloğlu’na gitti.

BEBKA tarafından üçüncüsü bu yıl düzenlenen ve iki gün boyunca Eskişehir’de gerçekleştirilen Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali, gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.  Ödül törenine Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in yanı sıra çok sayıda öğrenci ve diğer ilgililer katıldı.

Animasyon stüdyoları için stant alanı ve B2B görüşmeleri, yarışmaya başvuran filmlerin sürekli gösterimi, 7 farklı konuda panel ve konferanslar, portfolyo görüşmeleri, İngiltere’den Mike Winnard’ın canlı çizim şovu, sanal gerçeklik deneyimi gibi birçok etkinliğin yapıldığı festivalde Türkiye’de sektörün önde gelen temsilcilerinin yanı sıra Romanya, Belçika gibi ülkelerden konuşmacılar yer aldı.

Birincilik ödülü “Evcilik”le Cenk Köksal’ın

Sektörün duayen isimlerinin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilen eserler arasından Cenk Köksal, “Evcilik” isimli animasyonuyla, 35 Bin TL’lik birincilik ödülünün sahibi oldu. Köksal’a ödülünü Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak verirken, yarışmanın ikincisi ise Serdar Çotuk oldu. “İstasyon” isimli animasyonuyla 25 Bin TL’lik ikincilik ödülünün sahibi olan Çotuk’a, ödülünü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan takdim etti. Yarışmayı üçüncü sırada tamamlayan yarışmacıysa, ‘Bencil Bey’ isimli animasyonuyla Burak Haliloğlu oldu. Haliloğlu, bu başarısıyla 15 bin liralık ödülün de sahibi olurken, ödülünü BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim takdim etti.

Festival, uluslararası bir kimlik kazanmalı

Ödüllerin takdim edilmesinin ardından konuşan ve yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar ile ödül alan yarışmacıları tebrik eden Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, festivalin her geçen sene biraz daha büyüdüğüne dikkat çekerek, “Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara, yapımcılara, yönetmenlere, sanatçılara ve tüm çalışanlara katıldıkları için teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan katılanların hepsi başarılıdır” ifadelerini kullandı.

“Marifet iltifata tabiidir” diyen Vali Özdemir Çakacak, “Onun için bu ödülleri veriyoruz. Eminim ki gelecek yıllarda hem katılımcılar olarak hem de sanatçılar olarak festivalin daha iyi olacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi ve daha nice yıllar büyüyerek gerçekleştirilecek. İlerleyen yıllarda hem bunu uluslararası boyuta taşımayı hem de daha geniş katılımlı olmasını arzuluyoruz” şeklinde konuştu.