• Turizm

Eskişehir, başta kültür ve termal turizmi olmak üzere, doğa turizmi, mağara turizmi hava sporları turizmi, inanç turizmi ve kongre turizmi gibi alternatif turizm türlerinde oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Eskişehir’de gelişme potansiyeli yüksek bazı turizm alanları şunlardır:

Kültür Turizmi: Eskişehir’de tarih boyunca birçok medeniyet ve uygarlık yer almıştır. Bu uygarlıkların başlıcaları; Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dır. Bu sebeple, kentte birçok antik kent, anıt, kale, tarihi ev, müze ve mimari eser bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde Eskişehir’e ait Frig Vadileri ve Odunpazarı Evleri olmak üzere 2 adet kültürel varlık bulunmaktadır.

Doğa Turizmi: Eskişehir’de birçok milli park ve benzeri sahalar ile yürüyüş yolları, kamp alanları, bisiklet rotaları, tırmanış alanları ve 25’ten fazla mağara ve düden bulunmaktadır.

Termal Turizm:  Çok sayıda termal kaynağa sahip olan Eskişehir, Türkiye’nin en fazla kaplıcası bulunan illerinden birisidir. İlde Sakarılıca ve Kızılinler Bölgeleri termal turizm merkezi bölgesi olarak ilan edilmiştir. Kızılinler Bölgesi, yatırımcıya tahsis açısından hazır durumdadır.

  • Otomotiv Sanayi

Eskişehir’de gelişme potansiyeli yüksek sektörlerden birisi de otomotiv sanayidir. İlde en önemli otomotiv markalarından biri olan Ford Otosan, İnönü’de faaliyet göstermektedir.

Ayrıca Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ne ek olarak, Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde İmişehir-Kalkanlı sınırları içerisinde kurulması öngörülen Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde otomotiv sanayiye 4,8 milyon m2’lik alanın ayrılması planlanmaktadır.

  • Animasyon

Animasyon sektörü, Eskişehir’in gelişme potansiyeli yüksek sektörlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Bu potansiyeli sağlayan ana nedenler; 30 yıllık animasyon geçmişi ve kültürüne sahip Eskişehir Anadolu Üniversitesi Animasyon Bölümü’nün Eskişehir’de yer alması, önemli animasyon stüdyolarının Eskişehir’de faaliyet göstermesi ve nitelikli işgücünün Eskişehir’deki varlığıdır. Ayrıca Eskişehir Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan Animasyon Ar-Ge Merkezi, Türkiye genelinde animasyon stüdyolarına hizmet vermektedir.